Rehabilitacja
Oferta
Fizjoterapeuci pracujący w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Wadowicach oferują pomoc dzieciom już od pierwszych dni życia. Każde dziecko traktowane jest indywidualnie. Fizjoterapeuta przeprowadza ocenę funkcjonalną, zapoznaje się z dokumentacją medyczną, przeprowadza rozmowę z rodzicem i na tej podstawie dobiera indywidualny program pracy. Wspólnie z rodzicem ustala strategię i cele terapii.
Jesteśmy zespołem osób pracujących różnymi metodami, między innymi są to: Koncepcja NDT Bobath, Koncepcja PNF (PNF w pediatrii, PNF w neurologii, PNF skoliozy), Kinesiology Taping, rozluźnianie mięśniowo powięziowe, mobilizacja struktur nerwowych, terapia manualna w pediatrii, terapia Integracji Sensorycznej, techniki masażu dzieci i niemowląt, kombinezony rehabilitacyjne TheraTogs. W trakcie terapii dobieramy odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny dla dziecka. Stale podnosimy swoje kwalifikacje biorąc udział w różnego rodzaju szkoleniach, warsztatach i konferencjach.
Pracujemy z dziećmi:
- przedwcześnie urodzonymi,
- z zaburzeniami napięcia mięśniowego,
- ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, rozszczep kręgosłupa, choroby nerwowo-mięśniowe, po uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego),
- ze schorzeniami ortopedycznymi (m.in. wady postawy ciała)
- ze schorzeniami układu oddechowego (m.in. astma oskrzelowa, mukowiscydoza)
- ze schorzeniami reumatycznymi wieku rozwojowego (m.in. młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów),
- z dysfunkcją integracji sensorycznej,
- z zespołami genetycznymi,
- z niepełnosprawnością intelektualną,
- z chorobami nowotworowymi,
- w stanach pourazowych, po leczeniu operacyjnym.
Konsultacja fizjoterapeutyczna nie zawsze musi oznaczać początek długotrwałej terapii. Rodzic powinien skonsultować się z fizjoterapeutą, kiedy maluszek układa się asymetrycznie, patrzy tylko w jedną stronę, nie lubi leżeć na brzuszku, preferuje zabawy tylko jedną rączką, nie lubi ruchu, nie osiąga kolejnych etapów rozwoju (np. obracanie, siadanie). Rodzice często zupełnie nieświadomie popełniają błędy w codziennej opiece nad dzieckiem. Odpowiednie sposoby noszenia, przewijania, układania dziecka czy zabawy z nim to elementy niezwykle istotne w pierwszych miesiącach życia. Często wystarczą one, aby zapobiec nieprawidłowościom w dalszym rozwoju ruchowym.